sobota, 12 stycznia 2013

Wrocław wczoraj i dziśW ostatnim czasie wpadłem na pomysł utworzenia serii kolaży fotograficznych, pokazujących porównanie Wrocławia przedwojennego (na podstawie dolny-slask.org.pl) z dzisiejszym. Stopniowo wrzucałem zdjęcia na facebookowy profil blogu, gdzie mogłem obserwować reakcje internautów i mediów (Gazeta.pl tu i tu, TVN24). Idea porównań okazała się strzałem w dziesiątkę. Dziś – w ramach podsumowania akcji – chciałbym zaprezentować wykonane fotomontaże na blogu. Zapraszam do oglądania i komentowania!

Dom handlowy TACK

Od niego wszystko się zaczęło. Pierwszy z fotomontaży, zrobiony na podstawie zdjęcia Google Street View, zdobył niemałą popularność na Facebooku. Mamy tu widok na narożnik Rynku, w którym obecnie znajduje się brzydka kamienica z szyldem Kruka. Aż trudno uwierzyć, że przed 1945 r. stał tu pełen przepychu Dom Handlowy Tack, który w trakcie działań wojennych został dosłownie rozszarpany na kawałki.

Kamienica Pod Siedmioma Elektorami

Jedna z najsłynniejszych kamienic na wrocławskim Rynku, pochodząca jeszcze z zamierzchłego średniowiecza. Wojna nie wywarła na niej wielkiego wrażenia, nadal możemy podziwiać ją w pełnej krasie. Oto iście "gangsterska" scenka z lat 30., rozgrywająca się pod zupełnie współczesnym, czerwonym dachem.

Kościół NMP na Piasku

Gotyckie mury wrocławskich świątyni w większości przetrwały oblężenie w 1945 r., ucierpiały jednak ich wypalone i zbombardowane wnętrza. Smutny los nie ominął kościoła NMP na Piasku – oto porównanie jego wyposażenia przed wojną i obecnie.

Katedra św. Marii Magdaleny

Chyba żadna z wrocławskich budowli nie jest w równym stopniu świadkiem wojennych zniszczeń. Wieże katedry do dziś pozbawione są hełmów, co zakłóca odbiór pięknej, gotyckiej sylwetki świątyni. A co by było, gdyby hełmy istniały?

Plac Jana Pawła II

Miejsce, które zostało wyjątkowo brutalnie napiętnowane socjalistyczną bylejakością. Dawna brama do zachodnich dzielnic miasta zamieniona w zbieraninę postmodernistycznych budynków. A gdyby przywrócić choć na chwilę dawny bank Alexanderhaus w miejscu przyciężkawej, opuszczonej przychodni?

Uniwersytet Wrocławski

Gmach Uniwersytetu zachwyca dziś barokowym przepychem, jednak wojna wcale go nie oszczędziła. Chylę czoła przed dziełem jego odbudowy!

Brama Cesarska

Miejsce bardzo dobrze znane studentom Uniwersytetu, na przestrzeni wieków zmieniło się dość mocno. Ciasną, kamieniczną zabudowę zastąpiły stal i szkło.


To na razie wszystko, mam nadzieję, że podoba Wam się idea tych fotomontaży. Jeśli macie pomysł na nowe miejsca do sfotografowania i "skolażowania" – dajcie znać w komentarzach!

16 komentarzy:

 1. ach, och, Grzesiu! te kolaże są cudne i wiele mówiące o naszym mieście! Popieram ideę przywrócenia hełmów św. Marii Magdalenie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobra robota...Mieszkam we Wrocławiu ponad 10 lat i dopiero od kilku miesięcy "zetknąłem" się z jego historią...takie strony jak Twoja i praca, którą w nią wkładasz pozwalajają choć trochę nadrobić...te stracone 10 lat ... Dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 3. Panie Grzegorzu, usłyszałam o Pana blogu i kolażach w radio.
  Bardzo podoba mi się pomysł i to co Pan robi. Pozdrawiam ze Zgorzelca i życzę powodzenia.

  OdpowiedzUsuń
 4. widziałam podobne prace z Krakowa. Twoje są znacznie lepsze, bo wersje z różnych czasów stapiają się w jedno - są dobrane idealnie. Te, z Krakowa zostały oddzielone linią.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba wiem, o których krakowskich pracach mówisz :). Ja się starałem uchwycić tu emocje związane z tym co było, a czego nie ma. Dzięki za docenienie :)

   Usuń
 5. Propozycja zdjęcia; http://dolny-slask.org.pl/639575,foto.html?idEntity=508869 Budynek którego nie ma i budynek istniejący.

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetne fotomontaże - bardzo dobre zobrazowanie przeszłości z teraźniejszością ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem pod wrażeniem! Koronkowa robota, pozdrawiam, Ewa

  OdpowiedzUsuń
 8. Rewelacyjne fotki.

  Szkoda, że blog trochę przymarł. Najciekawszy blog o Wrocławiu.

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetny pomysł na artykuł. Kościół NMP na Piasku wygląda dosyć uboga patrząc na przeszłość, a szkoda, szkoda też hełmów na Marii Magdalenie :(

  OdpowiedzUsuń

Uprzejmie proszę o nie przesyłanie w komentarzach SEO-spamu.